24 C
Struga
Thursday, July 18, 2024
spot_img

Pekini raporton rastin e parë me Omicron

Kryeqyteti i Kinës, Pekini, ka raportuar rastin e parë me Omicron, sipas mediave shtetërore, vetëm disa javë përpara organizimit të Lojërave Olimpike Dimërore.

Identifikimi i Omicronit vjen ndërsa qytetet në të gjithë vendin kanë rritur vigjilencën në prag të Lojërave Olimpike Dimërore, që do të fillojnë më 4 shkurt.

Autoritetet kanë paralajmëruar gjithashtu se Omicroni përhapet më lehtë duke rritur kështu rrezikun e transmetimit. Qeveria ka këshilluar banorët që të mos largohen nga qyteti gjatë pushimeve, ndërkohë që dhjetëra fluturime ndërkombëtare dhe vendase janë pezulluar.

Kina raportoi gjithashtu 25 raste të reja asimptomatike me 14 janar, nga 42 raste një ditë më parë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles