21 C
Struga
Tuesday, May 21, 2024
spot_img

Parlamenti francez kalon ligjin, kufizime për të pavaksinuarit

Parlamenti francez ka miratuar një ligj që do të përjashtojë të gjithë personat e pavaksinuar nga të gjitha restorantet, zonat sportive, sitet turistike dhe madje edhe trenat.

Presidenti i vendit Emmanuel Macron është përballur me kritika ndërsa thuhet se rregullat e reja do të bëjnë shumë pak për të ndaluar shtrimet në spitale pasi 91 për qind e popullsisë është tashmë e vaksinuar kundër Covid-19.

Deri më tani, në Francë kërkohej certifikatë vaksinimi për të shkuar ne vendet publike në të gjithë vendin, por personat e pavaksinuar kanë pasur mundësi që të lejohen nëse tregonin test negativ pas shërimit.

Por me ligjin e ri, që do të jetë për çdo person mbi 16 vjeç, kërkon vaksinim me të dyja dozat dhe e heq opsionin e testit. Disa përjashtime mund të bëhen për ata që e kanë kaluar virusin së fundmi.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles