1.4 C
Struga
Tuesday, November 29, 2022
spot_img

OKB: Më shumë se 4452 civilë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Pothuajse 10,000 civilë ukrainas janë vrarë ose plagosur që nga shpërthimi i luftës, sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Shifrat e publikuara nga Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut sot bëjnë me dije se 4452 civilë janë vrarë, ndërsa 5531 janë plagosur.

Numri i të vdekurve që nga 24 shkurti përfshin 280 fëmijë, raporton BBC.

Shumica e viktimave dhe të lënduarve janë shkaktuar nga përdorimi i armëve shpërthyese me një zonë të gjerë ndikimi, duke përfshirë granatimet dhe sulmet me raketa, thotë OHCHR.

Shifrat aktuale janë dukshëm më të larta se ato të raportuara, me viktima nga zonat e luftimeve të ashpra që ende nuk janë vërtetuar.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles