30 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

OBSH: Rritje e rasteve të reja me COVID-19 e rënie e vdekjeve

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë të ditur të enjten se një rekord prej 9.5 milionë rastesh COVID-19 u regjistruan gjatë javës së kaluar në botë, pasi varianti Omicron i koronavirusit përfshiu planetin, një rritje prej 71% nga periudha e mëparshme 7-ditore.

Megjithatë, sipas OBSH-së, numri i vdekjeve të regjistruara javore ra.

“Javën e kaluar, numri më i lartë i rasteve të COVID-19 u raportua deri më tani në pandemi”, ka thënë Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai tha se OBSH-ja ishte e sigurt se ishte një nënvlerësim për shkak të një numri të pazgjidhur në testime rreth festave të fundvitit.

Në raportin e saj javor mbi pandeminë, agjencia tha se numri javor arriti në 9,520,488 raste të reja – me 41,178 vdekje të regjistruara javën e kaluar krahasuar me 44,680 në javën e mëparshme.

Zyrtarët e OBSH-së kanë përmendur prej kohësh një vonesë midis numërimit të rasteve dhe vdekjeve, me ndryshimet në numrin e vdekjeve që shpesh mbeten rreth dy javë pas evolucionit të numërimit të rasteve. Por ata kanë vënë në dukje gjithashtu se për disa arsye – duke përfshirë rritjen e shkallës së vaksinimit në disa vende dhe shenjat që Omicroni prek hundën dhe fytin më shumë sesa mushkëritë – Omicroni nuk është shfaqur aq vdekjeprurës sa varianti Delta që i parapriu.

Ndërsa Omicroni duket më pak i rëndë se Delta, veçanërisht në mesin e njerëzve që janë vaksinuar, shefi i OBSH-së paralajmëroi se “Kjo nuk do të thotë se duhet të kategorizohet si i butë. Ashtu si variantet e mëparshme, Omicron po shtron njerëzit në spital dhe po vret njerëz”.

“Në fakt, cunami i rasteve është aq i madh dhe i shpejtë sa po mposht sistemet shëndetësore në mbarë botën,” ka thënë shefi i OBSH-së në një konferencë të rregullt për media.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles