12.7 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

OBSH-ja shpall alarmin më të lartë për linë e majmunëve

Përhapja e lisë së majmunëve është shpallur një emergjencë globale shëndetësore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Klasifikimi është alarmi më i lartë që mund të lëshojë OBSH-ja dhe pason një rritje të rasteve në mbarë botën.

Ai erdhi në fund të takimit të dytë të komitetit të urgjencës të OBSH-së për virusin, raporton bbc.

Më shumë se 16 mijë raste janë raportuar tani nga 75 vende, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Kishte pesë vdekje deri më tani si rezultat i shpërthimit, shtoi ai.

Aktualisht ekzistojnë vetëm dy emergjenca të tjera të tilla shëndetësore – pandemia e coronavirusit dhe përpjekjet e vazhdueshme për të zhdukur poliomielitin.

Dr Tedros tha se komiteti i urgjencës nuk ishte në gjendje të arrinte një konsensus nëse shpërthimi i lisë së majmunëve duhet të klasifikohej si një emergjencë shëndetësore globale.

Megjithatë, ai tha se shpërthimi ishte përhapur me shpejtësi në mbarë botën dhe ai kishte vendosur se ishte me të vërtetë një shqetësim ndërkombëtar.

“Vlerësimi i OBSH-së është se rreziku i lisë së majmunëve është i moderuar globalisht dhe në të gjitha rajonet, me përjashtim të rajonit evropian, ku ne e vlerësojmë rrezikun si të lartë”, shtoi ai.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles