23 C
Struga
Thursday, June 20, 2024
spot_img

OBSH e konsideron Omicronin më pak të rrezikshëm se Delta

Sipas informacionit të publikuar sot nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), lloji i virusit Omicron është më pak i rrezikshëm se varianti Delta.

Thuhet se deri më tani janë mbledhur një sasi e kufizuar e të dhënave dhe se nuk ka dëshmi të konfirmuara se sa efektive janë vaksinat kundër variantit Omicron.

Bazuar në të dhënat paraprake dhe një profil të ndryshuar ndjeshëm të proteinës së variantit Omicron, mund të supozohet se efikasiteti i vaksinës kundër infeksionit dhe transmetimit të llojit omikron do të reduktohet, thuhet në deklaratë.

Në të njëjtën kohë, OBSH vëren se të dhënat paraprake tregojnë se lloji i ri do të jetë më pak i rrezikshëm, sepse shumica e rasteve ishin asimptomatike ose me simptoma të lehta deri në mesatare.

OBSH thekson se lloji Omicron është konfirmuar në 63 vende dhe se, sipas treguesve paraprakë, do të kalojë variantin delta në shpejtësinë e përhapjes në botë.

Informacioni shton se ende nuk është e qartë se me çfarë lidhet përhapja e shpejtë e llojit të ri të coronavirusit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles