21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Një tjetër varr masiv gjendet në Kiev

Autoritetet ukrainase thanë se kanë zbuluar një varr të ri masiv pranë Bucha në rajonin e Kievit. Trupat e shtatë civilëve u gjetën pranë fshatit Myrotske, shumë prej tyre me “duar të lidhura”, sipas shefit të policisë së rajonit të Kievit, Andrii Niebytov, sipas The Guardian.

Viktimat ishin torturuar, tha ai në një deklaratë. Aktualisht po punohet për zhvarrosjen e trupave në vend dhe për identifikimin e individëve. Në rajonin e Kievit, u zbulua një varrim tjetër i civilëve me duar të lidhura, për të cilin ka nisur hetimi.

Gjatë hetimeve në llogore, u zbuluan trupat e shtatë civilëve me plagë nga armë zjarri dhe duar të lidhura pas shpine”. Ndërkohë, rreth 1200 trupa, përfshirë ato të gjetura në varreza masive, nuk janë identifikuar ende, sipas kreut të policisë kombëtare në Ukrainë , Ihor Klymenko.

Procedurat penale janë hapur për vdekjen e më shumë se 12,000 ukrainasve, tha Klymenko. Rreth 75% e të vdekurve janë burra, rreth 2% janë fëmijë dhe pjesa tjetër janë gra, tha ai. Në Bucha, Irpin, Hostomel, Borodianka kishte shumë njerëz të vrarë të shtrirë në rrugë.

Në Bucha, 116 njerëz u varrosën në një varr masiv, sipas Klymenko. Varret e tjera përmbanin nga pesë deri në shtatë trupa. Rreth 1200 trupa nuk janë identifikuar deri më tani. Ky është një proces i gjatë, mjaft i mundimshëm sepse shumë trupa janë të dekompozuar.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles