14.9 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Ngjarjet botërore që karakterizuan vitin 2021, përmes dhjetë fotografive

Sikurse vitet e tjera, edhe viti që po lëmë pas është karakterizuar me ngjarje të shumta në botë.

Dhe këto ngjarje sigurisht janë shfrytëzuar edhe nga fotografët e shumtë për të kapur momentet më interesante të tyre.

Në këtë drejtim, më poshtë ua sjellim disa prej tyre, që nga ajo që tregon momentin kur mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump që sulmuan Kapitolin e SHBA-së, rënia e Kabulit te Talibanët deri te kriza e refugjatëve në kufirin Bjellorusi-Poloni – një përmbledhje e fotografive më të mira të përzgjedhura nga Al Jazeera.

Një grua etiopiane debaton me të tjerët rreth ndarjes së bizeleve të verdha të shpërndara nga Shoqata e Ndihmës së Tigray në qytetin Agula të Etiopisë veriore në rajonin Tigray më 8 maj 2021. [Ben Curtis/AP Photo]

Pemët e copëtuara qëndrojnë gjysmë të varrosura në baltë pranë vullkanit Taal pothuajse një vit pasi shpërtheu në provincën Batangas, një destinacion popullor turistik në jug të Manilës, Filipine, më 10 janar 2021 [Aaron Favila/AP Photo]

Një tren kalon një vendkalim hekurudhor të rrethuar nga ujërat e përmbytjeve nga shiu dhe shkrirja e borës në Nidderau pranë Frankfurtit, Gjermani, më 3 shkurt 2021. [Michael Probst/AP Photo]

Emigrantët nga Lindja e Mesme dhe gjetkë mblidhen në kufirin Bjellorusi-Poloni pranë Grodno, Bjellorusi, më 8 nëntor 2021 pasi Polonia rriti sigurinë përgjatë kufirit lindor të Bashkimit Evropian. [Foto Leonid Shcheglov/BelTA/AP]

Një shtëpi është përfshirë nga flakët ndërsa zjarri shpërthen në jug të Janesville në Kaliforni Veriore, SHBA më 16 gusht 2021. [Ethan Swope/AP Photo]

Luftëtarët talebanë marrin kontrollin e pallatit presidencial të Afganistanit pasi presidenti Ashraf Ghani u largua nga vendi, në Kabul më 15 gusht 2021. [Zabi Karimi/AP Photo]

Njerëzit presin të djegin viktimat që vdiqën për shkak të COVID-19 në një terren krematoriumi në Nju Delhi, Indi, mes një vale të dytë brutale të pandemisë, më 23 prill 2021. [Danish Siddiqui/Reuters]

Një shpërthim nga një sulm ajror izraelit në një ndërtesë në Rripin e Gazës të rrethuar gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit më 13 maj 2021. [Hatem Moussa/AP Photo]

Stephen Mudoga, 12 vjeç, përpiqet të dëbojë një tufë karkalecash në fermën e tij ndërsa kthehet në shtëpi nga shkolla, në Elburgon, në qarkun Nakuru, Kenia, më 17 mars 2021. [Brian Inganga/AP Photo]

Mbështetësit e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump ngjiten në murin perëndimor të Kapitolit të SHBA-së në Uashington, DC ndërsa përpiqen të sulmojnë ndërtesën më 6 janar 2021, ndërsa udhëheqësit e kongresit brenda përgatiteshin për të pohuar fitoren zgjedhore të Presidentit të sapozgjedhur Joe Biden. [Foto Jose Luis Magana/AP]

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles