30 C
Struga
Monday, July 22, 2024
spot_img

Nga nesër Maqedonia e Veriut do të integrohet plotësisht ushtarakisht në NATO

Maqedonia e Veriut i ka plotësuar të gjitha kushtet dhe nga nesër do të integrohet plotësisht ushtarakisht në NATO, tha ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ajo në konferencën e sotme për media tha se me konferencën finale integruese të Maqedonisë së Veriut dhe NATO-s ka përfunduar “periudha e provës” për anëtarësimin e vendit në aleancë.

Me këtë konferencë dhe nënshkrimin e nesërm të deklaratës, Maqedonia e Veriut, siç theksoi ajo, “me një fjalë përfundon integrimin ushtarak në NATO dhe bëhet anëtare e barabartë në të gjitha pjesët ushtarake të Aleancës”.

“Kemi treguar se i përmbushim objektivat e vendosura dhe se i japim rezultatet e pritura edhe në kushtet e një agjende shumë ambicioze. Kjo disi përfundon “periudhën tonë të provës” në NATO. Ne i kemi plotësuar kushtet për integrim ushtarak dhe për të vazhduar me të ashtuquajturin planifikim të përbashkët të NATO-s,” tha Sheqerinska.

Procesi i integrimit ushtarak të Maqedonisë në NATO filloi dy vjet e gjysmë më parë kur u ftua për anëtarësim.

Në mars të vitit 2020, Maqedonia u bë anëtare e plotë e asaj aleance ushtarako-politike.

Sipas Sheqerinska, zhvillimi i Ushtrisë vazhdon dhe janë planifikuar 22 projekte, disa prej të cilave janë përfunduar, disa janë filluar dhe disa do të realizohen deri në vitin 2028.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles