5 C
Struga
Sunday, April 21, 2024
spot_img

Në Maqedoni mbi pesë mijë raste aktive me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 82 raste të reja me KOVID-19, nga gjithsej 1.211 testime, është raportuar për 8 persona të vdekur dhe 265 pacientë të shëruar.

Nga 82 raste të reja në Shkup janë 61, Kavadar – 9, Gjevgjeli – 4, Manastir dhe Veles- nga 2, Prilep, Ohër, Negotinë dhe Vallandovë – nga 1.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 1.503.941 teste për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë prej fillimit të epidemisë është 219.490, numri i pacientëve të shëruar është 206.211, i të vdekurve është 7.740, ndërsa numri i rasteve aktive është 5.539.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, më shumë raste aktive ka në Shkup– 2714, vijon Manastiri me 457, Prilepi – 336, Kavadari– 251, Ohri – 222. Në qytetet e tjera ky numër është nën 200, ndërsa në Dibër për momentin nuk ka asnjë rast aktiv. Në Dibër madje rritet interesi për popullatën më të moshuar për imunizim me dozën e tretë të vaksinës kundër Kovid-19.

Autoritetet në vazhdimësi apelojnë për vaksinim masiv, pasi siç theksojnë vetëm ashtu do të arrihet deri në një imunitet kolektiv dhe do të parandalohet përhapja e mutacioneve të koronavirusit.

Sipas të dhënave të fundit, deri tani 48 për qind e popullatës së rritur është imunizuar.

Në vend nuk është regjistruar asnjë rast i infektimit me omikron dhe ende është dominant varianti delta.

Të dhënat e ISHP-së tregojnë se në vitin 2020 janë regjistruar 83.734 raste të SARS- Kov-2 prej tyre 2 904 kanë vdekur (3.47 për qind). Në vitin 2021, deri më datë 7 dhjetor janë regjistruar 134 460 të infektuar, prej tyre 4 784 kanë vdekur (3.56 për qind).

Në botë deri tani janë infektuar mbi 270 milionë banorë, kanë vdekur 5.3 milionë persona dhe janë shëruar më shumë se 243 njerëz.

Dje OBSH doli me informacion se varianti Omikron i koronavirusit është konfirmuar në 63 vende të botës, duke precizuar se të dhënat janë të datës 9 dhjetor.

Sipas OBSH-së, lloji Omikron është më infektues se Delta dhe e zvogëlon efikasitetin e vaksinave, por shkakton simptoma më të buta siç tregojnë të dhënat fillestare.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles