10 C
Struga
Monday, February 26, 2024
spot_img

Ndërron jetë nobelisti shqiptaro-amerikan, Ferid Murad

Mjeku me famë botërore, nobelist në fiziologjinë e mjekësisë, Ferid Murad njoftohet se ka ndërruar jetë gjatë ditës së djeshme.

Murad edhe pse i njohur botërisht, ai kishte prejardhje nga Gostivari. Me origjinë ishte shqiptare, të cilën gjë ai asnjëherë nuk e mohoi dhe e deklaroi me plot krenari në paraqitjet e tija publike. Spitali i Gostivarit mban emrin e tij.

Muradi ishte fëmija i Gjabir Ejupi Muratit, një migranti nga fshati Llakavicë.

Ferid Murati lindi më 14 shtator të vitit 1936 në Whiting, Indiana, ShBA, ishte studjues shqiptaro-amerikan i mjekësisë, fitues i Çmimit Nobel për mjekësi në vitin 1998.

Mban titullin Doctor Honoris Causa në Universitetin e Evropës Juglindore dhe ne Universitetin e Tiranës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles