7 C
Struga
Sunday, March 3, 2024
spot_img

“NATO është përfshirë në luftë”, Lavrov paralajmëron përhapje të konfliktit

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov ka paralajmëruar se ekziston një rrezik “i konsiderueshëm” i përhapjes së konfliktit të armatosur përtej Ukrainës dhe akuzoi NATO-n për përfshirje në një luftë.

Lavrov u pyet të hënën në televizionin shtetëror rus për perspektivat e Luftës së Tretë Botërore dhe përgjigja e tij shënon një përshkallëzim të rëndësishëm në retorikë, raporton Reuters.

“Rreziqet tani janë të konsiderueshme,” tha Lavrov, raporton Reuters.

“Rreziku është serioz, real. Dhe ne nuk duhet ta nënvlerësojmë atë,” tha Lavrov. “NATO, në thelb, është përfshirë në një luftë me Rusinë përmes një përfaqësuesi dhe po e armatos atë përfaqësues. Lufta do të thotë luftë.”

Ndërsa SHBA po zhvillon bisedimet me ministrat e mbrojtjes në NATO të fokusuara në Ukrainë në bazën e saj ajrore Ramstein në Gjermani, ku ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht njoftoi se Berlini do t’i dorëzojë Ukrainës tanket anti-ajrore Gepard.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles