28 C
Struga
Tuesday, June 18, 2024
spot_img

MSH: Vdekshmëria tek personat e pavaksinuar mbetet e lartë

Vazhdon edhe më tej që vdekshmëria tek personat e pavaksinuar të mbetet e lartë. Kështu tregojnë analizat e ministrisë së shëndetësisë, të cilët informojnë se në përiudhën prej fillimit të gushit deri më mesin e nënëtorit në të gjithë vendin 80 për qind e të vdekurve kanë qenë të pavaksinuar, ndërsa 20 për qind e tyre kanë qenë të imunizuar.

Institucionet e shëndetësisë gjithashtu informojnë se në periudhën e njëjtë kohore, 69 për qind e rasteve pozitive kanë qenë të pavaksinuar. Të imunizuar llogariten personat që janë të vaksinaur me dy doza, dhe kanë kaluar sëpaku 14 ditë nga pranimi i dozës së dytë.

Ministria e Shëndetësisë

“Në periudhën prej 06.08 deri 18.11.2021 në teritorrin e të gjithë vendit, 53.682 persona kanë rezultuar pozitiv me kronavirus, prej tyre 31 për qind, ose 16.702 të indektuar kanë qenë plotësisht të vaksinuar. Numri më i madhë i të infektuarve është tek të pavaksinuarit, respektivisht 36.980 qytetarë ose 69 për qind e tyre kanë qenë të paimunizuar. Përqindja e të hospitalizuarve që janë të pavaksinuar është e madhe, prej 534 të hospitalizuarve momental, vetëm 123 janë të imunizuar, ndërsa 411 janë të paimunizuar”.

Institucionet e shëndetësisë sigurojnë se çdo vaksinë është e sigurtë dhe efikase duke bërë thirrje që qytetarët të vaksinohen sepse vetëm në këtë mënyër do të arrihet imuniteti kolektiv dhe parandalimi i përhapjes së mutacioneve të koronavirusit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles