13 C
Struga
Thursday, February 29, 2024
spot_img

MSH: Mjekët familjarë kanë përshkruar mbi 5.400 receta për terapi kronike në shtatë ditë, reforma në KSHP jep rezultate

Ministria e Shëndetësisë informon opinionin publik se në një javë, me ndihmën e masës së reformës në kujdesin shëndetësor parësor, 2.443 pacientë me sëmundje kronike kanë vizituar mjekun e familjes dhe janë përshkruar 5.412 receta për terapi kronike.

Në kuadër të risive në kujdesin shëndetësor parësor, Ministria e Shëndetësisë bëri të mundur që terapia e përshkruar nga specialistët të përshkruhet tani nga mjeku i familjes.

“Bëhet fjalë për një risi thelbësore që rrit procesin e ofrimit të shërbimeve shëndetësore për pacientët dhe punonjësit shëndetësorë. Për këtë qëllim, u miratua një Rregullore e re që mbulon pacientët me diabet, astmë, SPOK, funksion të reduktuar të tiroides dhe hipertension, të cilët tani në vend të një mjeku specialist, marrin terapi kronike nga mjeku i tyre i familjes në vendbanimin e tyre”, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Përgatitjet janë duke u zhvilluar gjithashtu për futjen e testeve të reja laboratorike, të cilat do t ‘u mundësojnë mjekëve të familjes të forcojnë rolin e tyre në drejtimin diagnostik.

“Kjo masë reforme forcon  rolin dhe rëndësinë e mjekëve të familjes në sistemin e kujdesit shëndetësor, duke lehtësuar barrën administrative dhe duke ulur presionin mbi kujdesin shëndetësor sekondar dhe terciar, siç dëshmohet nga numri i pacientëve dhe recetat e përshkruara nga një mjek i familjes brenda një jave”, theksojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles