17 C
Struga
Friday, May 24, 2024
spot_img

Ministria e Punëve të Jashtme, evakuimi i qytetarëve tanë nga Odesa 

Ministria e Punëve të Jashtme, në bashkëpunim me vendet partnere, ka siguruar transportin për evakuimin e shtetasve tanë që ndodhen aktualisht në Odessa të Ukrainës. Prandaj, u bëjmë thirrje qytetarëve tanë që ndodhen në Odessa, të kontaktojnë menjëherë ministrinë, për të dorëzuar të dhënat dhe për të koordinuar procesin e evakuimit në linjën telefonike +389 75 273 732.

Përveç kësaj, Ministria e Punëve të Jashtme po bën përpjekje për të siguruar mënyra për evakuimin e qytetarëve tanë që aktualisht ndodhen në Kharkov dhe Kiev, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme.
Ndihmë nga Ministria e Punëve të Jashtme kërkuan edhe qytetarët tanë, transportues kamionësh, të cilët janë bllokuar në kufirin ukrainas-polako dhe ukrainas-rumun për shkak të armiqësive në Ukrainë.
“Ambasadat në Bukuresht dhe Varshavë po komunikojnë aktivisht me autoritetet polake dhe rumune gjatë gjithë ditës dhe po përpiqen përmes konsullatave të Ukrainës në Rumani dhe Poloni të ndihmojnë qytetarët tanë të largohen nga territori ukrainas pa pasoja”.

Ministria e Punëve të Jashtme u bën thirrje të gjitha kompanive të transportit që të përmbahen nga flukset dhe udhëtimet drejt Ukrainës, sepse situata është jashtëzakonisht e paparashikueshme dhe institucionet tona nuk mund të garantojnë sigurinë e tyre.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles