7 C
Struga
Thursday, February 22, 2024
spot_img

Meghan Markle nuk mund të bëhet kurrë princeshë dhe arsyeja që fshihet pas kësaj do t’ju habisë!

Meghan Markle mbetet një anëtare e familjes mbretërore, megjithatë titulli i saj si princeshë nuk do të mbajë emrin “Princesha Meghan”. Pas martesës së saj me Princin Harry, Meghan-it iu dha titulli Dukeshë e Sussex nga mbretëresha e ndjerë Elizabeth. Sidoqoftë, titulli i saj zyrtar, megjithëse më pak i njohur, ishte një titull mjaft jokonvencional – Princesha Henry e Uellsit.

Ky titull rrjedh nga emri i lindjes së Harry-t, Henry, dhe është një emërtim që gratë marrin kur martohen në familjen mbretërore. Megjithatë, Meghan ka zgjedhur të mos e miratojë këtë titull dhe në ditët e sotme, është relativisht e pazakontë që gratë brenda familjes mbretërore ta bëjnë këtë.

Kate Middleton gjithashtu fitoi të njëjtin titull pas martesës së saj me Princin William, por edhe ajo nuk e ka përdorur atë. I vetmi anëtar që e përdor këtë titull është Princesha Michael e Kentit, e njohur fillimisht si baronesha Marie-Christine von Reibnitz. Vendimi i Princeshës Michael për të përqafuar këtë titull pasoi martesën e saj me Princin Michael të Kentit.

Megjithatë, në vitin 2017, Princesha Michael e gjeti veten në një situatë ku duhej të kërkonte falje pas akuzave për racizëm kur vendosi një karficë ‘Blackamoor’ – një bizhuteri që zakonisht portretizon një mashkull afrikan ose joevropian në një rol të nënshtruar – gjatë takimit të saj me Meghan.  Megjithatë, veprimi për humbjen e titujve nuk është ndërmarrë ende, edhe pse Meghan zgjodhi të largohej nga familja mbretërore dhe të zhvendosej në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020.

Pavarësisht statusit të saj si princeshë, ajo nuk do të marrë kurrë zyrtarisht titullin “Princesha Meghan” – pasi ky emërtim i veçantë është i rezervuar për ata që kanë lindur drejtpërdrejt në familjen mbretërore. Nëse nuk do t’i jepej titulli i Sussex-it, Meghan do të ishte referuar si Princesha Henry.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles