18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Medvedev kërcënoi Izraelin: Dërgimi i armëve në Ukrainë do të ishte shumë i pamatur

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, tha sot se do të ishte gabim nëse Izraeli do të furnizonte Ukrainën me armë.

“Duket se Izraeli ka vendosur të furnizojë me armë regjimin në Kiev. Do të ishte një vendim shumë i pamatur, pasi do të dëmtonte të gjitha marrëdhëniet ndërshtetërore midis vendeve tona”, shkroi Medvedev në kanalin e tij Telegram.

Ai tha se atëherë Izraeli mund të njohë edhe Stjepan Banderën dhe Roman Shuheviçin si heronjtë e tij. Bandera ishte udhëheqësi i Organizatës së Nacionalistëve Ukrainas (OUN) dhe Shukevich i Ushtrisë Kryengritëse të Ukrainës (UPA). Të dyja organizatat janë të ndaluara në Rusi për shkak të nazizmit.

Të dielën, ministri izraelit i diasporës Nachman Shai tha se vendi i tij duhet të ndjekë shembullin e SHBA-së dhe aleatëve të saj në NATO dhe të fillojë ndihmën ushtarake për Ukrainën.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles