21 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Me ceremoni dhe nderime ushtarake sot shënohet 31-vjetori i formimit të ARM-së

Sot shënohet dita e ARM-së. Me rastin e shënimit të kësaj dite në stadiumin ushtarak në Parkun e Qytetit në Shkup, fjalim do të mbajë kryeministri, Dimitar Kovaçevski.

Në kuadër të solemnitetit me ceremoni ushtarake, u ndanë medalje nga Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe komandant suprem i Armatës  Stevo Pendarovski.

Në fjalën e tij, Pendarovski tha se Maqedonia në 10 vitet e ardhshme duhet të ndajë 955 milionë euro për modernizimin dhe pajisjen e Forcave të Armatosura.

“Ne duhet të vazhdojmë të investojmë në mbrojtjen dhe sigurinë tonë, në burimet tona për sigurinë tonë. Qëllimi ynë është të kemi një ushtri të modernizuar për të mbrojtur atdheun. Anëtarësimi në NATO na lejon të përballojmë kriza të shumta gjeopolitike. Është shumë më e lehtë kur një shtet i vogël përballet me të gjitha kërcënimet së bashku me 30 shtete të tjera anëtare të NATO-s”, tha Pendarovski.

Ai kujtoi gjithashtu kërcënimin e dytë të madh për njeriun, që është natyra, ndryshimet klimatike, rreziku i thatësirave, përmbytjeve, rrëshqitjeve të dheut dhe epidemive.

“ARM është e përfshirë pothuajse në çdo situatë krize. Por ai angazhim nuk kufizohet vetëm në territorin e Maqedonisë. Këtë vit dërguam ushtarë në Turqi, pas tërmetit të fortë të shkurtit, dhe për momentin kemi 100 ushtarë në Slloveni që ndihmojnë në riparimin e dëmeve pas përmbytjeve në Slloveni. Ne reaguam pa vonesë dhe dërguam ekipe si në Turqi ashtu edhe në Slloveni. Prandaj sot pjesëtarët e ARM-së i nderuam me Medalje për pjesëmarrje në operacione humanitare apo paqeruajtëse jashtë vendit”, tha Pendarovski.

Me rastin e Ditës së Armatës, fjalim do të mbajnë  edhe Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe komandant suprem i Armatës, Stevo Pendarovski dhe ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska.

Në kuadër të festimit me një ceremoni ushtarake do të shpallen Dekrete për prodhim në gradën e gjeneralit, ndërsa  ministrja do t’i ndajë gradat kolonel oficerëve të graduar në gradën e kolonelit.

Ndërkohë dje, punonjësit e mbrojtjes dhe pjesëtarët e ushtrisë solemnisht festuan ditëlindjen e 31-të të Ushtrisë së Maqedonisë së Veriut.

Ministrja Sllavjanka Petrovska në fjalën e saj theksoi se ndihet krenare për profesionalizmin, motivimin dhe përkushtimin me të cilin po realizohen reforma të rëndësishme në fushën e mbrojtjes.

“Një ministër është i suksesshëm po aq sa janë bashkëpunëtorët e tij dhe faktet tregojnë se mbrojtja funksionon jashtëzakonisht me sukses dhe prandaj merita nuk është e imja, nuk është e asnjë individi, por e të gjithëve ne së bashku, sepse jemi një familje, një organizëm që mund të funksionojë vetëm nëse punojmë si një, të bashkuar në qëllimin tonë të përbashkët”, tha ministrja.

Petrovska falënderoi pjesëtarët e Armatës sepse çdo sfidë e pranojnë si detyrë të cilën e kryejnë me përkushtim maksimal, profesionalisht dhe pa hezitim.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës – Vasko Gjurchinovski, u dha mirënjohje të gjithë punonjësve të Shtabit të Përgjithshëm dhe të Armatës për përpjekjet, rezultatet dhe punën e përgjithshme në vitin e kaluar, të cilat janë njohur dhe janë vënë në dukje në shoqëri.

“Periudhën e kaluar kemi arritur rezultate vërtet të mëdha, kemi një udhërrëfyes të qartë se ku duhet të lëvizim prioritetet tona në periudhën aktuale, është detyrë dhe obligim ndaj brezave të ardhshëm të atdheut tonë”, tha Gjurçinovski.

Më herët delegacioni i kryesuar nga ministrja vendosi kurorë me lule në memorialin në nderim të mbrojtësve në rrethin e Ministrisë dhe Shtabit të Përgjithshëm.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles