9 C
Struga
Saturday, February 24, 2024
spot_img

McGonigal pranon fajësinë/ Ish zyrtari i FBI thotë se punoi për oligarkun rus

Ish-kreu i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork Charles Mcgonigal u deklarua fajtor këtë martë për akuzat në lidhje me oligarkun rus të sanksionuar nga SHBA, Oleg Deripaska.

Mcgonigal pranoi fajësin për shkelje të sanksioneve të SHBA dhe kryerjen e pastrimit të parave.

Ai deklaroi se kishte pranuar të mblidhte informacion mbi Vladimir Potan, konkurent i Deripaskës, në mënyrë që ta fuste atë në listën e të sanksionuarve.

Çështja për të cilën ai u dekelarua fajtor parashikon deri në 5 vite bugim ndërsa Mcgonigal akuzohet gjithashtu edhe për fshehjen e 225,000 dollarëve që dyshohet se i ka marrë nga ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare.

Avokati i tij deklaroi se edhe ky rast mund të zgjidhet pa shkuar në gjyq brenda ketij muaji.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles