15.9 C
Struga
Saturday, October 1, 2022
spot_img

Mbi 18.000 raste të lisë së majmunëve në mbarë botën, shumica në Evropë

Ka pasur më shumë se 18.000 raste të lisë së majmunëve të raportuara globalisht nga 78 vende, me shumicën në Evropë, tha sot Organizata Botërore e Shëndetësisë.

OBSH e shpalli shpërthimin një emergjencë shëndetësore globale të shtunën.

Deri më tani, 98 për qind e rasteve jashtë vendeve në Afrikë ku virusi është endemik janë raportuar te homoseksualët, tha OBSH.

Drejtori i urgjencave të OBSH-së, Mike Ryan paralajmëroi se duhen disa javë pas marrjes së dozës së dytë të vaksinës për t’u mbrojtur plotësisht, kështu që njerëzit duhet të marrin masa të tjera paraprake.
Rreth 10 për qind e pacientëve janë shtruar në spital në shpërthimin aktual dhe pesë kanë vdekur, të gjithë në Afrikë, tha OBSH.

OBSH njoftoi se kishte rreth 16 milionë doza të vaksinave të miratuara në dispozicion dhe u kërkoi vendeve me rezerva që të ndajnë vaksinat ndërsa furnizimi është i kufizuar.

Lia e majmunëve ka qenë një problem i shëndetit publik i neglizhuar globalisht në pjesë të Afrikës për dekada, por raste filluan të raportohen jashtë vendeve ku është endemike në maj.

Në përgjithësi shkakton simptoma të lehta deri në mesatare, duke përfshirë ethe, lodhje dhe lezione të dhimbshme të lëkurës që zgjidhen brenda disa javësh.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles