21 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Mbi 130 emigrantë u shpëtuan në Kanalin Anglez

Më shumë se 130 njerëz u shpëtuan pasi anijet e tyre të improvizuara u bllokuan në Kanalin Anglez ndërsa përpiqeshin të arrinin në Britani nga Franca.

Dy anije detare dhe dy varka shpëtimi kthyen 138 refugjatë në bregdet, pasi autoritetet u informuan të enjten se “anijet e shumta që përpiqen të kalojnë kanalin janë në telashe”, raporton gazeta britanike theguardian.

Policia dhe autoritetet lokale në veri të Francës pritën pasagjerët pas operacionit të shpëtimit.

Në fillim të kësaj jave, njerëzit që kalonin Kanalin i kërkuan rojës bregdetare të Mbretërisë së Bashkuar të rishikonte procedurat e saj, pas pretendimeve se zyrtarët i ridrejtonin rregullisht te shërbimet e urgjencës franceze pasi ata bëjnë 999 telefonata në ato që ata besojnë se janë ujërat e Mbretërisë së Bashkuar.

Nga fillimi i këtij viti deri më 20 nëntor, 31.500 emigrantë u larguan nga brigjet franceze dhe u drejtuan për në Britani, dhe një rekord prej 1.185 zbarkuan në brigjet angleze më 11 nëntor.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles