17.2 C
Struga
Sunday, June 16, 2024
spot_img

Maqedonia negocion me “Pfizer” për blerjen e ilaçit kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë negocion me kompaninë “Pfizer” për blerjen e ilaçit kundër COVID-19.

Sipas ministrit Bekim Sali, e vetmja mënyrë për të dalë nga pandemia është rritja e imunizimit të popullatës, ndërsa me këtë rritëm, ministri thotë se kur bota do ta përfundojë pandeminë te ne do të vazhdojë edhe disa muaj.

“Vaksina ka dhe janë të sigurta. Në shtet ka rreth 40 pika vaksinale”, tha Sali. i cili shtoi se është në bisedime me “Pfizer” për ilaçin.

I nuk dha detaje dhe se janë në fazën e bisedimeve dhe marrëveshjes për furnizim.

Kujtojmë se që na fillimi i pandemisë deri sot në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar 282.147 raste, ndërsa prej tyre 261.741 janë shëruar dhe 8.658 kanë humbur jetën.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles