26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Lufta në Ukrainë, amerikanët thonë se Koreja e Veriut po furnizon Rusinë me armë

Rusia është detyruar të blejë pajisje ushtarake nga Koreja e Veriut pasi sanksionet kanë goditur aftësinë e Moskës për të furnizuar ushtrinë e saj, kanë raportuar mediat amerikane.

Një zyrtar amerikan tha se Rusia do të detyrohet të blejë armë shtesë të Koresë së Veriut ndërsa lufta vazhdon.

Ndërkohë, javën e kaluar, Moska thuhet se mori porosinë e saj të parë të dronëve të rinj iranianë.

Irani dhe Koreja e Veriut, të dyja objektiva të sanksioneve të rëndësishme perëndimore, kanë kërkuar të thellojnë lidhjet me Rusinë që kur Presidenti Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt.

Regjimi i Kim Jong-un ka fajësuar SHBA-në për konfliktin dhe ka akuzuar Perëndimin se po ndjek një “politikë hegjemoniste” që justifikon përdorimin e forcës nga Rusia.

Muajin e kaluar, Koreja e Veriut njohu pavarësinë e dy rajoneve në Ukrainën lindore – Republikave Popullore të Donetsk dhe Luhansk – dhe u zotua të thellojë “miqësinë” me Moskën.

Vladimir Putin i Rusisë tha se të dy vendet do të zgjerojnë “marrëdhëniet e tyre gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe”, sipas medias shtetërore të Phenianit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles