18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Lufta në Ukrainë, Ιndia deΙ garante për Botën: Na Ιejoni t’ju eksportojmë ne grurë!

Javën e kaluar, kryeministri indian Narendra Modi i tha presidentit amerikan Joe Biden se India ishte gati të dërgonte ushqim në pjesën tjetër të botës pas goditjeve të furnizimit dhe rritjes së çmimeve për shkak të luftës në Ukrainë.

Modi tha se India kishte “ushqim të mjaftueshëm” për 1.4 miliardë banorët e saj dhe se ishte “gati të furnizonte botën me rezerva ushqimore nga nesër” nëse Organizata Botërore e Tregtisë (OBT ) e lejonte.
Çmimet e mallrave ishin tashmë në nivelin më të lartë 10-vjeçar përpara luftës në Ukrainë për shkak të problemeve globale të korrjes. Ata kanë kërcyer pas luftës dhe janë tashmë në nivelin më të lartë që nga viti 1990, sipas indeksit të çmimeve të ushqimit të Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë (UNFAO).

Lufta e Ukrainës ‘katastrofike për ushqimin global’

Rusia dhe Ukraina janë dy nga eksportuesit kryesorë të grurit në botë dhe përbëjnë rreth një të tretën e shitjeve vjetore globale të grurit. Të dy vendet përbëjnë gjithashtu 55% të eksporteve vjetore globale të vajit të lulediellit dhe 17% të eksporteve të misrit dhe elbit. Së bashku, ata pritej të eksportonin 14 milion ton grurë dhe mbi 16 milion ton misër këtë vit, sipas UNFAO.

“Ndërprerjet e furnizimit dhe kërcënimi i embargos me të cilën përballet Rusia do të thotë se këto eksporte duhet të hiqen nga ekuacioni. India mund të ndërhyjë për të eksportuar më shumë, veçanërisht kur ka rezerva të mjaftueshme gruri,” thotë Upali Galketi Arachilage, një me bazë në Romë. ekonomist në UNFAO.

India është prodhuesi i dytë më i madh i orizit dhe grurit në botë. Që nga fillimi i prillit, ajo kishte në magazinë 74 milionë tonë të dy produkteve kryesore. Nga kjo, 21 milionë tonë janë mbajtur për rezervën e saj strategjike dhe Sistemin e Shpërndarjes Publike (PDS), i cili u jep më s
India po përballet me mungesën e plehrave për shkak të rritjes së çmimeve globale dhe tkurrjes së importeve
India është gjithashtu një nga furnizuesit më të lirë globalë të grurit dhe orizit: ajo tashmë po eksporton oriz në gati 150 vende dhe grurë në 68. Ajo eksportoi rreth 7 milion ton grurë në 2020-2021.

Tregtarët, duke reaguar ndaj kërkesës në rritje në tregun ndërkombëtar, kanë lidhur tashmë kontrata për eksportet e më shumë se 3 milionë tonë grurë gjatë muajve prill-korrik, sipas zyrtarëve. Eksportet e fermave tejkaluan një rekord prej 50 miliardë dollarësh në 2021-2022.
India ka kapacitetin të eksportojë 22 milionë ton oriz dhe 16 milionë tonë grurë në këtë vit fiskal, sipas Ashok Gulati, profesor i bujqësisë në Këshillin Indian për Kërkime mbi Marrëdhëniet Ekonomike Ndërkombëtare.
“Nëse OBT lejon eksportimin e stoqeve qeveritare, ato mund të jenë edhe më të larta. Kjo do të ndihmojë në uljen e çmimeve globale dhe uljen e barrës së vendeve importuese në mbarë botën,” thotë ai.

Megjithatë ka disa rezerva.

“Ne kemi rezerva të mjaftueshme për momentin. Por ka disa shqetësime dhe ne nuk duhet të bëhemi gung-ho për të ushqyer botën,” thotë Harish Damodaran, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Kërkimin e Politikave, një institut me bazë në Delhi.

Më të varfërit përballen me krizën ushqimore mes mungesës së plehrave

Së pari, ekziston frika për një korrje më pak se sa pritej. Sezoni i ri i grurit në Indi është duke u zhvilluar dhe zyrtarët parashikojnë një korrje rekord prej 111 milionë tonësh – sezoni i gjashtë i kulturave parakolp radhazi.

Por ekspertë si Damodaran nuk janë të bindur. Ai beson se rendimenti do të jetë shumë më i ulët për shkak të mungesës së plehrave dhe tepricave të motit – shirave të tepërt dhe vapës së fortë të fillimit të verës. “Po e mbivlerësojmë prodhimin”, thotë ai. “Do ta dimë edhe 10 ditë të tjera”.

Një tjetër pikëpyetje, thonë ekspertët, është mbi plehrat, një komponent bazë i bujqësisë. Rezervat e Indisë kanë rënë pas luftës – India importon fosfat di-amoniumi dhe plehra që përmbajnë azot, fosfat, squfur dhe potas. Rusia dhe Bjellorusia përbëjnë 40% të eksporteve botërore të potasës. Në nivel global, çmimet e plehrave janë tashmë të larta për shkak të rritjes së çmimeve të gazit.

India eksporton oriz në rreth 150 vende

Mungesa e plehrave mund të godasë lehtësisht prodhimin në sezonin e ardhshëm të korrjes. Një mënyrë për ta shmangur këtë, thotë zoti Damodaran, është që India
të eksplorojë “marrëveshjet grurë për pleh” me vende si Egjipti dhe Afrika.
Gjithashtu, nëse lufta zgjatet, India mund të përballet me sfida logjistike në rritjen e eksporteve. “Eksportimi i vëllimeve të mëdha të drithërave përfshin infrastrukturë të madhe si transporti, magazinimi, anijet. Gjithashtu kapaciteti për të filluar transportin në vëllime të larta,” thotë zoti Arachilage. Ekziston edhe çështja e kostove më të larta të transportit.

Së fundmi, ekziston shqetësimi kryesor për çmimet galopante të ushqimeve në shtëpi – inflacioni i ushqimeve arriti në 7.68% në mars në nivelin më të lartë të 16-mujorit. Kjo është nxitur kryesisht nga rritja e çmimeve të vajrave ushqimorë, perimeve, drithërave, qumështit, mishit dhe peshkut. Banka Qendrore e Indisë ka paralajmëruar për “presionet e ngritura të çmimeve globale në artikujt kryesorë ushqimorë” që çojnë në “pasiguri të lartë” mbi inflacionin.
Pushtimi rus ka të ngjarë të ketë “pasoja serioze” për sigurinë globale të ushqimit, sipas IFPRI, një institut kërkimi. UNFAO vlerëson se një ndërprerje e zgjatur e eksporteve të grurit, plehrave dhe mallrave të tjera nga Rusia dhe Ukraina mund të rrisë numrin e njerëzve të kequshqyer në botë nga tetë në 13 milionë.

Me pranimin e vetë qeverisë , më shumë se tre milionë fëmijë mbeten të kequshqyer në Indi, pavarësisht të korrave të bollshme dhe rezervave të bollshme ushqimore. (Shteti i lindjes së kryeministrit Modi, Gujarat, ka numrin e tretë më të madh të fëmijëve të tillë.) “Ju nuk mund të jeni kalorës në lidhje me sigurinë ushqimore. Ju nuk mund të luani me ushqimin e caktuar për sistemin ushqimor të subvencionuar,” thotë zoti Damodaran.
Nëse ka një gjë që politikanët e Indisë e dinë, është se ushqimi – ose mungesa e tij – përcakton fatin e tyre: qeveritë shtetërore dhe federale kanë rënë në të kaluarën për shkak të rritjes së çmimeve të qepëve.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles