8 C
Struga
Saturday, March 2, 2024
spot_img

Lituania përcakton kriteret për mbylljen e kufirit me Bjellorusinë

Polonia dhe shtetet baltike do të mbyllin plotësisht kufijtë e tyre me Bjellorusinë nëse do të ketë një “incident kritik” që përfshin mercenarët e Wagner.

Në një përditësim, ministrja e Brendshme e Lituanisë, Agne Bilotaite, u tha gazetarëve se ekzistojnë dy kritere kryesore që mund të çojnë në një mbyllje të tillë.

“Së pari, një incident i armatosur në kufirin e njërit prej vendeve, që do të përbënte një kërcënim serioz për sigurinë kombëtare”, tha ajo.

Polonia dhe Letonia gjithashtu kanë kufij me Bjellorusinë.

Dhe “kriteri tjetër është një depërtim masiv i emigrantëve përmes kufirit të njërit prej shteteve”.

Bilotaite tha se propozimi i ministrisë së saj për të mbyllur dy nga katër pikat e mbetura të kalimit kufitar të vendit të saj me Bjellorusinë do të frenonte kontrabandën dhe do të përqendronte më shumë oficerë në pikat e mbetura kufitare.

Polonia ka mbyllur të gjitha pikat e kalimit me Bjellorusinë këtë vit përveç një. Vendimi pason burgosjen e një gazetari me origjinë polake dhe dëbimet e diplomatëve polakë. 

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles