21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Lajmi qetësues nga eksperti amerikan: Gati i sigurt që Omicron nuk është më i rrezikshëm se Delta

Në një kohë kur e gjithë bota ndodhej në ankth për shkak të variantit të ri të koronavirusit të quajtur Omicron, madje dhe shumë vende mbyllën kufijtë, një lajm i mirë vjen nga një prej ekspertëve më të rëndësishëm amerikan gjatë kësaj pandemie.

Gjatë një interviste, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci tha se tashmë është gati i sigurt që varianti Omicron nuk është më i rrezikshëm nga Delta, i cili aktualisht është dominant në botë.

Megjithatë, kreu i Institutit Kombëtar për Sëmundjet infektive shton se do të duhen ende dy javë të tjera për të konfirmuar plotësisht rrezikun nga ky variant i ri.

Omicron u shfaq për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe ekspertët e parë që e studiuan deklaruan në krye të herës se ai mund të pësonte më shumë mutacione nga çdo variant i mëparshëm.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles