28 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Kujdes! Të folurit në telefon për një kohë të gjatë është e keqe për shëndetin e zemrës

Koha e kaluar duke folur në telefon lidhet me rrezikun e hipertensionit, sipas një studimi të ri të kryer nga shkencëtarët kinezë. Sipas gjetjeve, nëse përdorni celularin për komunikim verbal më shumë se 30 minuta në javë, rrisni rrezikun e prekjes së lartë të gjakut me 12 për qind.

– Numri i minutave që njerëzit shpenzojnë duke folur në celularë është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës, dhe më shumë minuta do të thotë një rrezik më i lartë i problemeve – thotë profesor Jianhui Qin nga Universiteti Mjekësor Jugor i Guangzhou.

Pothuajse tre të katërtat e popullsisë së botës mbi moshën 10 vjeç kanë një telefon celular dhe 1.3 miliardë të rritur të moshës 30 deri në 79 vjeç kanë presion të lartë të gjakut. Hipertensioni është një faktor rreziku kryesor për atakun në zemër dhe goditjen në tru dhe një shkak kryesor i vdekjeve të parakohshme në mbarë botën. Telefonat celularë lëshojnë nivele të ulëta të frekuencave radio, të cilat janë lidhur me një rrezik të shtuar të presionit të lartë të gjakut pas ekspozimit afatshkurtër.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles