12.5 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

KSI sot do diskutojë për mutacionin e ri të COVID-19 në Maqedoni

Komisioni për Sëmundjet Infektive (KSI) pritet të diskutojë sot në një mbledhje të rregullt për mutacionin e ri të virusit COVID-19, të quajtur “Omicron”.

“Sa i përket llojit të ri të Covid-19, është ende herët për të thënë, me siguri bëhet fjalë për një mutacion të ri të virusit “Omicron”, i cili ka mutacione të shumta, dhe tani dyshohet se mund të jetë më i transmetueshëm se të gjitha mutacionet e mëparshme. Megjithatë, ne kemi pasur shumë mutacione të tjera që nuk janë përhapur. Kishte skenarë të tjerë – tendosja e deltës që me të vërtetë u përhap kudo. Të gjitha këto çështje do t’i diskutojmë të hënën në mbledhjen e Komisionit për Sëmundjet Infektive”, tha ministri Venko Filipçe për media në fundjavë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) identifikoi të premten llojin e ri B.1.1.529, të gjetur në Afrikën e Jugut, të quajtur me shkronjën greke omicron dhe e klasifikoi atë si shqetësues dhe shumë të transmetueshëm.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles