17 C
Struga
Monday, June 17, 2024
spot_img

KSHZ-ja shpalli rezultatet e para zyrtare

Qyteti i Shkupit do të drejtohet nga kryetare grua për herë të parë që nga pavarësia e vendit. Kandidatja e pavarur me mbështetje nga opozita, Danella Arsovska, mori 28 mijë vota më shumë se kryetari i deritanishëm Petre Shilegov nga radhët e LSDM-së. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve konfirmoi rezultatet e para zyrtare të cilat do të certifikohen pas afatit për ankesa dhe padi. Opozita fitoi edhe Gostivarin, për një mandate të dytë të Arben Taravarit nga radhët e Aleancës me Shqiptarët 5700 vota epërsi nga kundër-kandidati Nezvat Bejta. Kreu i Besës Bilall Kasami do të drejtojë Komunën e Tetovës në katër vitet e ardhshme meqë mori mbi 5 mijë vota me shumë se Teuta Arifi. Në Kumanovë do të udhëheqë edhe për katër vite të tjera Maksim Dimitrievski kurse në Strugë, Ramiz Merko.

“Pas publikimit të rezultateve të para zyrtare, do të sillet vendim për publikimin e tyre në mënyrë elektronike dhe nga ky moment rrjedh afati për dorëzimin e ankesave që është 48 orë. Më saktë ajo është deri të mërkurën në ora 14. Ka disa vërejtje në procesverbale por vërejtjet janë bazë për dorëzimin e ankesave dhe do ta shohim nëse do të kemi ankesa. Nëse ka ankesa, ne do të marrim vendime”, deklaroi Aleksandar Dashtevski, kryetar i KSHZ-së.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles