4.8 C
Struga
Saturday, April 20, 2024
spot_img

Kryetari i bashkisë së Mariupolit: Mbi 20 000 njerëz të vrarë

Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boychenko foli më herët për BBC dhe u pyet për raportet e mizorive që po ndodhin në qytetin e rrethuar.

“Tashmë ka deklarata të dëshmitarëve okularë nga qytetarët e Mariupolit për mizoritë që ata panë dhe po shohin ende, për fat të keq”, tha Boychenko.

Ai tha se numri i njerëzve të vrarë në Mariupol është i frikshëm me mbi 20 000 të vrarë.

Ai shtoi se imazhet satelitore nga teknologjia Maxar tregojnë varreza masive dhe ka disa dëshmi të reja që kemi marrë sot nga një zonë tjetër.

Ai tha se trupat ruse po shkatërrojnë qytetin me banorët e tij dhe ata po e bëjnë këtë me qëllim.

“Ata vendosën këtë gjenocid duke mbyllur qytetin dhe duke përdorur artileri tokësore dhe sulme ajrore në fillim, dhe më pas anijet që mbërritën më vonë. Qëllimi dhe shenjat e një krimi lufte dhe një gjenocidi të qytetarëve të Mariupolit,” tha Boychenko.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles