9 C
Struga
Monday, February 26, 2024
spot_img

Kryediplomati i Austrisë: BE nuk mund t’i japë përparësi Ukrainës para Ballkanit

Bashkimi Evropian nuk mund të lejoj t’i jepet përparësi antarsimit të Ukrainës, kurse në anën tjetër t’i anashkalojë kandidaturat shumëvjeçare të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kështu paralajmëroi ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë Aleksandar Shalenberg.

Aleksandar Shalenberg, ministër i Punëve të Jashme të Austrisë

“Nuk mund ta kemi Ukrainën në korsinë e shpejtë, kurse vendet e tjera në korsinë për ndalim. Ajo do të ishte një katastrofë gjeostrategjike. Blloku duhet të rishikojë me kujdes dhe të rishqyrtojë politikën e tij për zgjerim”.

Shalenber mendon se BE duhet t’i ikë sistemit ku disa vende janë më të dalluara nga të tjerat.

Aleksandar Shalenberg, ministër i Punëve të Jashme të Austrisë

“BE para rreth 20 vitesh i premton antarësim vendeve të Ballkanit Perëndimor, por atë premtim nuk e ka plotësuar. Brukseli duhet t’i mbaj premtimet e veta dhe të braktis ‘të menduarit binar’ për anëtarësim”.

Vendeve kandidate tha ai më tej, duhet t’u lejohet pjesëmarrje e caktuar në planifikimin dhe aktivitete e BE-së.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles