3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Krijuesit e vaksinës kundër Covid-19 njoftuan: Vaksinat kundër kancerit të mundshme deri në vitin 2030

Profesor Tureci përshkroi se si teknologjia mRNA në zemër të vaksinës Covid-19 të Biontech mund të ripërdoret për të nxitur sistemin imunitar të sulmojë qelizat e kancerit në vend të koronavirusit.

I pyetur se kur një vaksinë e kancerit e bazuar në mRNA mund të jetë gati për përdorim te pacientët, profesor Sahin tha se kishte një shans që ajo të ishte e disponueshme përpara vitit 2030.

Vaksina mRNA kundër Covid funksionon duke transmetuar udhëzime gjenetike për proteinat e padëmshme të majave të koronavirusit në trup. Këto udhëzime merren më pas nga qelizat që sekretojnë proteinën e majës. Këto proteina ose antigjene përdoren më pas si pjesë e sistemit mbrojtës.

I njëjti parim mund të zbatohet për të detyruar sistemin imunitar të kërkojë dhe shkatërrojë qelizat e kancerit, thotë Tureci, i cili është shefi mjekësor i Biontech. Në vend që të mbajë një kod që identifikon viruset, vaksina përmban udhëzimet gjenetike për antigjenet e kancerit, proteina që depërtojnë në sipërfaqet e qelizave tumorale.

Biontech kishte punuar në vaksinat e kancerit mRNA para shpërthimit të pandemisë, por kompania iu drejtua prodhimit të një vaksine kundër koronavirusit pasi u përball me një krizë globale. Tani, kompania ka disa vaksina kundër kancerit në prova klinike.

Kompania gjermane shpreson të zhvillojë trajtime për kancerin e zorrëve, melanomën dhe kancere të tjera, por ajo përballet me pengesa të mëdha. Qelizat e kancerit mund të kenë një shumëllojshmëri të gjerë të proteinave të ndryshme, duke e bërë të vështirë prodhimin e vaksinave që synojnë të gjitha qelizat e kancerit dhe jo indet e shëndetshme.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles