14 C
Struga
Saturday, May 25, 2024
spot_img

Kovid-19 në Kinë, 27 qytete në izolim

Kina ka futur masa bllokimi në dy qytetet e saj më të mëdha, Pekin dhe Shangai – motorët binjakë që fuqizojnë pjesën më të madhe të ekonomisë së vendit, në një përpjekje për të frenuar rastet e COVID-19.

Shanghai është në qendër të shpërthimit të rasteve, duke raportuar mbi 15,000 raste të reja në ditë.
Autoritetet janë përgjigjur me një bllokim në mbarë qytetin që ka zgjatur me javë të tëra, duke izoluar pothuajse të gjithë 25 milionë banorët në shtëpitë ose lagjet e tyre.

Ndërkohë, zyrtarët e Pekinit kanë nisur testimet masive, kanë mbyllur shkollat dhe kanë vendosur bllokime të synuara në disa ndërtesa banimi në një përpjekje për të frenuar infeksionet.

Autoritetet tani po zbatojnë bllokime të plota ose të pjesshme në të paktën 27 qytete në të gjithë vendin, me këto kufizime që prekin deri në 180 milionë njerëz, sipas llogaritjeve të CNN.

Rastet në Kinë filluan të rriten në mars, së shpejti duke u shndërruar në shpërthimin më të keq që vendi ka parë që nga shpërthimi fillestar në Wuhan në fillim të vitit 2020.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles