11 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

 Kovaçevski: Në Gjermani konfirmuam përcaktimin për ruajtje të sigurisë dhe stabilitetit

Kryeministri Dimitar Kovaçevski me video porosi ka përmbledhur pjesëmarrjen e delegacionit qeveritar në Konferencën e Sigurisë në Mynih të Gjermanisë.

Kovaçevski në porosi theksoi se vendi edhe njëherë mori mbështetje unanime dhe të fuqishme nga të gjithë aleatët dhe prandaj mbetet fuqimisht e përkushtuar në integrimet evropiane, ndërsa sipas kryeministri rruga jonë evropiane është e trasuar dhe e qartë.

Kovaçevski thotë se qasja e re dhe energjia në negociatat me Sofjen është e njohur si e drejtë dhe sipas saj duhet të vazhdojmë, në mënyrë që përfundimisht t’i tejkalojmë dallimet me Bullgarinë.

“Në Konferencën e sigurisë në Mynih, këtë vit Maqedonia e Veriut mori pjesë si anëtare e barabartë e NATO-s. Në kohë jashtëzakonisht turbulente, takimet që i patëm me partnerët tanë strategjik ishin të fokusuara në sfidat të cilat paraprijnë në fushën e sigurisë evropiane dhe botërore. Konferenca e Munihut para së gjithash, e demonstroi qartë unitetin e plotë dhe të fuqishëm të të gjithë aleatëve dhe partnerëve në NATO dhe BE, dhe e saktësoi fokusin drejt tejkalimit të përbashkët të të gjitha sfidave të parashtruara para Evropës, SHBA-së dhe botës. Në takimet me përfaqësuesit më të lartë të NATO-s, BE-së, SHBA-së dhe me të gjithë të tjerët, e konfirmuam përcaktimin tonë për ruajtje të sigurisë dhe stabilitetit, si në rajon, ashtu edhe në korniza botërore”, thotë kryeministri në video-porosinë.

Ai shton edhe se integrimi i Maqedonisë së Veriut në bashkimin Evropian do të thotë fillim i epokës së re të përparimit ekonomik, stabilitetit dhe zhvillimit të qytetarëve tanë. Nga kjo rrugë, porositë kryeministri, nuk guxojmë të heqim dorë.

“Në takime edhe njëherë e konfirmova pozitën tonë se Procesi i Berlinit mbetet prioritet, ndërkaq ndaj nismave siç është ‘Ballkani i hapur’ shohim si nxitje të re frymëzuese për bashkëpunim rajonal. Jemi krenarë në realizimin e qëllimit tonë strategjik, integrimit të plotë në NATO dhe mbetemi të përkushtuar në reformat dhe dialogun, që do të na sigurojnë të ardhme evropiane”, nënvizon Kovaçevski.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles