17 C
Struga
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Kovaçevski apelon që të mos ndalet procesi arsimor dhe të vazhdojë dialogu për të gjetur një zgjidhje të pranueshme

U bëj thirrje mësuesve të shkollave fillore dhe të mesme që të vënë në plan të parë interesat e fëmijëve dhe të sigurohen që të mos prishet procesi arsimor. Nxënësit duhet të jenë në shkollat ​​ku u takojnë, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski lidhur me grevën e paralajmëruar për nesër nga SASHK-u.

“Pas një mungese të gjatë pandemike nga bankat, ky është një detyrim moral ndaj detyrave tuaja profesionale si mësues dhe pedagogë. Kjo është e nevojshme më së shumti për të mbështetur nxënësit tuaj në një pjesë shumë të rëndësishme të jetës së tyre”, ka shkruar Kovacevski në një postim në profilin e tij në Facebook.

E drejta e grevës është një e drejtë e garantuar dhe, siç thotë ai, e respektoj plotësisht, por dialogu social është e vetmja mënyrë për të arritur zgjidhje të përbashkëta.

“Kështu arritëm një marrëveshje për pagën minimale dhe pensionet, kjo është mënyra për të zgjidhur këtë sfidë. Kjo Qeveri ka dëshmuar se i dëgjon kërkesat dhe nuk ikën nga zgjidhjet. Ne kemi vërtetuar gjithashtu se prioritet kyç është rritja e pagave, kështu që pagat e mësimdhënësve janë rritur kumulativisht për 21 për qind në katër vitet e fundit. Por qeveria duhet të menaxhojë buxhetin me përgjegjësi dhe të kujdeset për ekonominë. Nuk do të marrim asgjë nëse rrisim inflacionin dhe pikërisht kjo do të ndodhë nëse kërkesat plotësohen ashtu siç janë vendosur”, tha ai.

Kërkon që të mos ndalet procesi arsimor dhe të vazhdojë dialogu për të gjetur një zgjidhje të pranueshme.

“Në një kohë krize të madhe ekonomike, apeloj për arsye dhe mbështetje për tejkalimin e përbashkët të problemeve. Rregulloret ligjore mbrojnë edhe interesat e nxënësve dhe për këtë arsye mësimi duhet të organizohet gjatë grevës. Të mos lëmë zbrazëti në edukimin e fëmijëve, për çdo gjë ka zgjidhje, por koha e kaluar jashtë bankës nuk mund të plotësohet”, tha kryeministri Kovaçevski.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles