18 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Kosovë, mbi 65 mijë qytetarë vaksinohen me dozën e tretë antiCOID-19

Institucionet dhe profesionistët shëndetësorë të Kosovës në vazhdimësi po u bëjnë thirrje qytetarëve që të vaksinohen me vaksinën antiCOVID-19.

Prej fillimit të procesit të vaksinimit e deri më tani janë dhënë dhënë 1.759.797 doza të vaksinës

Tashmë ka filluar të kërkohet edhe doza e tretë dhe ajo përforcuese.

Bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKShPK) janë dhënë 65 mijë e 147 doza përforcuese dhe doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.

Ndërsa, 832 mijë e 20 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë antiCOVID-19.

Në raportin e fundit IKShPK ka njoftuar për 4 mijë e 397 raste pozitive me koronavirus.

Pas kësaj IKhPK ka bërë thirrje për vaksinim por në të njëjtën kohë ka kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë masat antiCOVID-19.

“Ju lutemi bartni maskat në çdo vend dhe vaksinohuni! Omicron (B.1.1.529) po vazhdon të përhapet me intensitet të lartë dhe është varianti dominues në qarkullim që po rëndon gjithnjë e më tepër situatën epidemiologjike. Virusi është kudo andaj mos neglizhoni rekomandimet themelore: maska, distanca, higjiena. Shmangni udhëtimet, qëndroni në shtëpi dhe ajrosni ambientet e mbyllura”, thuhet mes tjerash në thirrjen e IKShPK-së.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles