7.1 C
Struga
Tuesday, February 20, 2024
spot_img

Koreja e Veriut teston një tjetër raketë balistike

Në një kohë tensionesh në botë për shkak të konfliktit mes Rusisë dhe Ukrainës, edhe Koreja e Veriut vijon me shkëndijat e saj provokuese. Ushtria fqinje e Korese së Jugut bën me dije se Peniani testoi një tjetër raketë balistike e cila u lëshua në drejtim të detit të Japonisë.

Ky testim vjen disa ditë pasi luftanijet amerikane mbërritën në rajon për të zhvilluar një stërvitje ushtarake me forcat koreano-jugore, një veprim që Kim Jong un e cilëson si provokim. Autoritetet në Seul shprehen se kishin të dhëna se fqinjët veriorë po përgatiteshin të lëshonin një raketë balistike nga një nëndetëse, provë të cilën e kishin bërë më parë dhe në muajin maj.

Roja bregdetare japoneze konfirmoi gjithashtu një lëshim të mundshëm të raketave balistike, duke cituar informacione nga Ministria e Mbrojtjes e Tokios. Transmetuesi publik japonez NHK tha se objekti kishte rënë jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles