3.9 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Komisioneri Evropian: Në tetor do ketë propozime thelbësore për zgjerimin e BE-së

Zgjerimi i BE-së deri në vitin 2030 është i realizueshëm, por vetëm nëse kandidatët dhe vetë blloku “dyfishojnë përpjekjet e tyre”, tha komisioneri i Zgjerimit Olivér Várhelyi për EURACTIV, duke shtuar se Komisioni Evropian planifikon të bëjë “propozime thelbësore” në tetor.

“Pyetja ka qenë gjithmonë: A duam ta bëjmë? Dhe është hera e parë që dëgjoj nga Këshilli Evropian se ata duan ta bëjnë këtë – është një zhvillim i mirëpritur,” tha Várhelyi për EURACTIV në margjinat e një takimi jozyrtar të ministrave të punëve të jashtme të BE-së në Toledo, Spanjë.

Komentet e tij erdhën pasi Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në fillim të kësaj jave sugjeroi që Ballkani Perëndimor dhe vendet e tjera kandidate në BE, si dhe BE-ja duhet të jenë gati për zgjerim deri në vitin 2030.

I pyetur nëse objektivi i Michel 2030 do të ishte i realizueshëm, Várhelyi tha se “çdo gjë është e realizueshme ajo që ne si BE duam të bëjmë”, por theksoi se nuk duhet të insistojmë në një afat kohor specifik.

“Nuk mendoj se është çështje datash. Është një çështje e vullnetit [politik] dhe një çështje e ofrimit. Dorëzimi nga ana e BE-së, por edhe dërgesa nga ana e vendeve tona partnere në Ballkanin Perëndimor ose tre vendeve të tjera kandidate [Ukraina, Moldavia dhe Gjeorgjia]”, tha shefi i zgjerimit të BE-së.

“2030 është sigurisht e realizueshme, por që kjo të ndodhë do të thotë që të gjithë ne – të gjitha institucionet e BE-së, të gjitha vendet anëtare dhe të gjitha vendet kandidate – do të duhet të dyfishojmë përpjekjet e tyre për të arritur atje”, tha ai.

Sipas shefit të zgjerimit të BE-së, kjo “do të thotë gjithashtu se ne [BE] duhet të përshpejtojmë përpjekjet e tyre për reforma”.

‘Propozime thelbësore’ në tetor

Várhelyi njoftoi se në tetor, kur Komisioni Evropian pritet të paraqesë raportet e tij vjetore të progresit për të gjitha vendet në procesin e anëtarësimit të bllokut, ekzekutivi i BE-së do të dalë me “propozime thelbësore”.

“Ne jemi gati të dalim përpara edhe me propozime të guximshme – të reja – dhe me ide të reja”, tha Várhelyi.

Sipas Várhelyi, planet do të përfshijnë kryesisht një ‘Plan të Rritjes’, tashmë të paraqitur nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në maj, me të cilin BE kërkon të rrisë investimet në Ballkanin Perëndimor, gjithashtu për të lehtësuar ndikimin ekonomik të luftës së Rusisë. në Ukrainë.

“[Ky plan] do të përshpejtojë jo vetëm integrimin institucional, por edhe real të këtyre vendeve në BE,” tha Várhelyi.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles