3 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Këmbësoria amerikane mbërriti në Poloni

Një aeroplan me dhjetëra trupa dhe pajisje elitare amerikane u pa duke u ulur në Poloninë juglindore pranë kufirit me Ukrainën sot, raportoi televizioni amerikan ABC.

Trupat mbërritën me urdhër të presidentit Joe Biden për të vendosur 1700 trupa në Poloni mes frikës së një pushtimi rus të Ukrainës. Rreth 1,300 trupa amerikane janë planifikuar gjithashtu të vendosen në Rumani.

Më herët, Pentagoni njoftoi se 1700 trupa, kryesisht nga Divizioni i 82-të Ajror, do të transferoheshin nga Fort Bragg, Karolina e Veriut në Poloni. Dje, komandanti i Divizionit të 82-të Ajror, gjeneralmajor Christopher Donahue, mbërriti në Poloni me avion.

Më 30 gusht, ai ishte ushtari i fundit amerikan që u largua nga Afganistani.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles