21 C
Struga
Thursday, July 18, 2024
spot_img

Johnson i ashpër: Do të bëj gjithçka në fuqinë time për të shuar makinerinë luftarake të Putinit

Boris Johnson ka thënë se sulmet e Rusisë kundër civilëve të pafajshëm në Irpin dhe Bucha janë edhe më shumë dëshmi se Putini dhe ushtria e tij po kryejnë krime lufte në Ukrainë.

Një deklaratë e kryeministri është zotuar se, siç tha ai, do t’i bënte” të vdisnin urie” makinat e luftës të Vladimir Putinit, duke shtuar se pushtimi i tij po “dështon”.

“Asnjë mohim apo dezinformim nga Kremlini nuk mund të fshehë atë që ne të gjithë e dimë se është e vërteta – Putini është i dëshpëruar, pushtimi i tij po dështon dhe vendosmëria e Ukrainës nuk ka qenë kurrë më e fortë”, tha Johnson.

“Unë do të bëj gjithçka në fuqinë time ‘për të ngordhur’ makinerinë e luftës së Putinit. Ne po shtojmë sanksionet dhe mbështetjen tonë ushtarake, si dhe po forcojmë paketën tonë të mbështetjes humanitare për të ndihmuar ata që kanë nevojë në terren.Mbretëria e Bashkuar ka qenë në ballë të mbështetjes së hetimit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për mizoritë e kryera në Ukrainë. Sekretari i drejtësisë ka autorizuar mbështetje financiare shtesë dhe vendosjen e hetuesve specialistë – ne nuk do të pushojmë derisa drejtësia të vihet në vend”, ka shtuar ai.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles