21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Ja kush janë profesionet më të paguara në Zvicër…

Me një të ardhur mesatare mujore bruto prej 6,555 frangash (6,842 euro), Zvicra ka disa nga pagat më të larta në botë, shkruan The Local.

Bazuar në shifrat më të fundit, këto karriera ju lejojnë të fitoni më shumë në vit:

Kirurgë dhe mjekë të specializuar 460,000 franga; Avokatët: 313 000; CEO të kompanisë: 276,000; Dentistët: 249 000; Pilotë të linjës ajrore: 184,000; Gjyqtarët; 387,000; Drejtues bankash: 295 000; Zyrtarët kryesorë financiarë: 258,000; Profesorë universiteti: 221 000; Drejtorët e marketingut: 166,000 franga.

Të gjitha këto pozicione kërkojnë diploma universitare, që do të thotë se ju nevojiten kredenciale akademike për punë me pagesë të lartë, përcjell albinfo.ch.

Cilat punë paguhen më shumë nëse nuk jeni i diplomuar?

Nëse keni mbaruar një stazh zviceran (trajnim profesional), niveli i pagës suaj do të varet nga fusha e zgjedhur si dhe nga sa kohë keni që punoni në këtë profesion.

Në përgjithësi, paga mesatare pesë vjet pas përfundimit të trajnimit është 5,270 franga në muaj, sipas Zyrës Federale të Statistikave.

Në sektorin e IT paga është 1100 franga mbi këtë mesatare, ndërsa në shitje të ardhurat mujore janë më pak se 5000 franga, shkruan The Local.

Të ardhurat mesatare bruto të dytë më të larta për punësim me kohë të plotë janë ato të infermierëve.

Me një mesatare prej 6060 franga në muaj pas pesë vjetësh punësimi, ata ndiqen nga praktikantët me diplomë në elektricitet dhe ndërtim mekanik (5,445 franga), arkitekturë dhe ndërtim (5,425 franga), kontabilitet, marketing dhe sekretariat (5,367 franga) dhe sektori social (5349 franga).

Pagat më të ulëta – nën 5,000 franga në muaj – janë në sektorin e shitjes me pakicë dhe “shërbimeve personale”,

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles