22.5 C
Struga
Tuesday, July 16, 2024
spot_img

Izraeli nis me dozën e katërt për personat mbi 60-vjeç

Izraeli sot filloi të administrojë dozën e katërt të vaksinës kundër COVID-19 për njerëzit mbi moshën 60 vjeçare dhe stafin mjekësor, pasi shpreson të shmangë variantin shumë të transmetueshëm të koronavirusit, Omicron.

Kushdo nga grupet e lartcekura që morën vaksinën e tretë më shumë se katër muaj më parë, është ftuar të paraqitet. Izraeli javën e kaluar miratoi përforcuesin për një popullsi të kufizuar njerëzish me sëmundje themelore, para se më vonë të shtojë grupe shtesë.

Kryeministrii këtij vendi, Naftali Bennett, ka thënë se vaksinimi i katërt në përgjithësi do të sigurojë një “shtresë të re” mbrojtjeje. Izraeli ishte ndër vendet e para që prezantoi vaksinën kundër koronavirusit të Pfizer më shumë se një vit më parë dhe filloi të nxjerrë përforcues verën e kaluar.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles