28 C
Struga
Friday, June 21, 2024
spot_img

Izraeli dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për armët me vlerë 3.5 miliardë dollarë, SHBA “jep bekimin”

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar shitjen prej 3.5 miliardë dollarësh të sistemit të mbrojtjes raketore të Izraelit Arrow-3 Gjermanisë dhe marrëveshja do të jetë marrëveshja më e madhe e mbrojtjes ndonjëherë e Izraelit, njoftoi sot Ministria izraelite e Mbrojtjes.

Izraeli dhe Gjermania do të nënshkruajnë një Letër Angazhimi, me një pagesë fillestare prej 600 milionë dollarësh, për të filluar punën në këtë program, thuhet në deklaratë, duke shtuar se kontrata e plotë do të jetë gati për nënshkrim deri në fund të vitit 2023.

Shtetet e Bashkuara janë partnere në programin Arrow, i cili u zhvillua bashkërisht nga Organizata e Mbrojtjes së Raketave të Izraelit dhe Agjencia e Mbrojtjes së Raketave të Shteteve të Bashkuara.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles