15 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

Italia e bën vaksinimin të detyrueshëm për personat mbi 50 vjeç

Sot në Itali ka hyrë në fuqi vaksinimi i detyrueshëm kundër COVID-19 i qytetarëve mbi 50 vjeç.

Ata që nuk janë vaksinuar mund ta bëjnë këtë deri në fund të janarit.

Nga 1 shkurti, ata që nuk janë vaksinuar, ose nuk kanë marrë dozën e dytë apo të tretë, edhe pse kanë pasur mundësi, do të gjobiten me 100 euro.

Masa do të jetë në fuqi deri më 15 qershor dhe do të zbatohet për të gjithë banorët mbi 50 vjeç, përfshirë edhe shtetasit e huaj.

Të gjithë mbi 50 vjeç do të duhet të paraqesin një certifikatë vaksinimi ose vërtetim se janë infektuar me COVID-19 në punë nga data 15 shkurt dhe pa atë certifikatë do të detyrohen të punojnë në distancë.

Punonjësit nën moshën 50 vjeç duhet të tregojnë një test negativ.

Ata që shkelin masat përballen me gjoba nga 600 deri në 1500 euro.

Vendosja e vaksinimit të detyrueshëm për të moshuarit ka ngjallur reagime të ndara në vend.

Shumë nga partitë në pushtet e kanë mirëpritur masën, me kryeministrin Mario Draghi që argumentoi se ajo ishte krijuar për të mbrojtur popullsinë në rrezik më të madh të shtrimit në spital pas infeksionit me COVID-19.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles