18 C
Struga
Monday, July 15, 2024
spot_img

Inteligjenca gjermane nxjerr përgjimet: Trupat e Putin dhe mercenarët bënë masakër në qytetet ukrainase

Mizoritë barbare në Bucha ishin pjesë e një strategjie të qëllimshme të Kremlinit të kryer pjesërisht nga grupi i frikësuar i mercenarëve Ëagner, kanë zbuluar transmetimet e përgjuara të radios ruse.

Shërbimi i inteligjencës së jashtme të Gjermanisë, BND, ka dëgjuar mesazhe nga forcat e Putinit që diskutojnë vrasjen brutale të civilëve në qytetin e tmerreve jashtë Kievit, i cili u rimor nga Ukraina gjatë fundjavës.

Transmetimet kanë zbuluar vrasje të civilëve në Bucha. Një ushtar u përgjua duke folur se si ai dhe kolegët e tij qëlluan për vdekje dikë me biçikletë, ndërsa një tjetër tha: ‘Pyeti ushtarët në fillim, pastaj gjuaj ata.’

Mesazhet audio i janë transmetuar parlamentit gjerman nga BND për të hedhur poshtë pretendimet e pabaza të Kremlinit se trupat e të vdekurve ishin inskenuar nga Ukraina pasi Rusia u tërhoq nga qyteti në një ‘falsifikim monstruoz’, raportoi Spiegel.

Regjistrimet e përgjimeve tregojnë gjithashtu se Grupi Ëagner ishte i pranishëm në qytet dhe luajti ‘një rol kyç’ në masakër, dhe se ka të ngjarë të ketë skena të ngjashme të masakrës në zona të tjera në vend.

Kompania ushtarake në hije, e cila ka qenë e lidhur me një varg vrasjesh, përdhunimesh dhe krimesh lufte në mbarë botën, njihet si ushtria private e Putinit, e cila kryen punën e tij të pistë.

Regjistrimet e BND tregojnë se mizoritë nuk ishin aksidentale.

Mesazhet tregojnë se trupat flisnin rregullisht për krimet e mundshme të luftës sikur të flisnin për jetën e tyre të përditshme.

BND u tha udhëheqësve gjermanë se kjo tregon se si vrasjet u konsideruan “normale” dhe si pjesë e një strategjie të qëllimshme që synon të mbjellë frikë dhe terror në popullatën civile.

Regjistrime të mëtejshme po analizohen nga shefat e inteligjencës ‘me shqetësim të madh’, të cilat ende nuk janë identifikuar në një vend të caktuar në Ukrainë.

Por ato tregojnë skena krimi të ngjashme me Bucha në qytete të tjera anembanë vendit, veçanërisht rreth Mariupolit, i cili mbetet nën bombardime të rënda me rreth 170,000 civilë ende të bllokuar.

Kryetari i bashkisë së qytetit port të rrethuar tha sot se vetëm në Mariupol janë të paktën 5,000 civilë të vdekur, nga të cilët 210 janë fëmijë.

Autoritetet ukrainase thanë se trupat e të paktën 410 civilëve janë gjetur në qytete rreth Kievit, viktima të asaj që Volodymyr Zelensky tha se ishte një fushatë ruse e vrasjeve, përdhunimeve, copëtimit dhe torturave.

Zyrtarët lokalë thonë se më shumë se 300 njerëz u vranë vetëm në Bucha dhe rreth 50 prej tyre u ekzekutuan.

Disa viktima me sa duket ishin qëlluar nga një distancë e afërt dhe të tjerët u gjetën me duar të lidhura.

Zelensky akuzoi Rusinë për ndërhyrje në një hetim ndërkombëtar për krime të mundshme lufte duke hequr trupat dhe duke u përpjekur të fshehë prova të tjera në Bucha, në veriperëndim të Kievit.

“Ne kemi informacione se trupat ruse kanë ndryshuar taktikë dhe po përpiqen të largojnë njerëzit e vdekur, ukrainasit e vdekur, nga rrugët dhe bodrumet e territorit që ata pushtuan,” tha ai gjatë fjalimit të tij të fundit video.

“Kjo është vetëm një përpjekje për të fshehur provat dhe asgjë më shumë.”

Forcat e armatosura ukrainase thanë se zbuluan një dhomë torture ruse, e vendosur brenda një spitali për fëmijë që po përdorej gjithashtu si një kazermë e improvizuar.

Trupat e pesë burrave u gjetën të qëlluar për vdekje në bodrum, tha një zëdhënës, me duart e lidhura pas shpine. Disa ishin torturuar.

Imazhet grafike të marra nga prokurorët ukrainas tregojnë trupat e burrave të shtrirë në një dysheme rrënojash të rrethuar nga pellgje gjaku të tharë.

Duke vizituar rajonin të hënën, një president i shkatërruar Volodymyr Zelensky denoncoi atë që ai e quajti ‘gjenocid’ nga forcat ruse, duke shtuar se ‘ne dimë për mijëra njerëz të vrarë dhe të torturuar, me gjymtyrë të prera, gra të dhunuara dhe fëmijë të vrarë… janë gjetur njerëz të vdekur në bodrume, të mbytur, të torturuar.’

Kremlini ka mohuar çdo vrasje civile, duke pretenduar se imazhet që dalin nga Bucha janë false, të prodhuara nga forcat ukrainase, ose se vdekjet ndodhën pasi ushtarët rusë u tërhoqën.

Në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dje, ambasadori i Moskës hodhi poshtë pretendimet e Zelensky, duke thënë se “akuzat e pabazuara … nuk janë konfirmuar nga asnjë dëshmitar okular”.

Por fotot satelitore të marra ndërsa Bucha ishte ende nën kontrollin e Moskës tregojnë se çfarë duket të jenë trupa të shtrirë në rrugët ku të vdekurit u gjetën më vonë nga forcat ukrainase dhe u panë nga gazetarët.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles