26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Inteligjenca britanike: Rusia vazhdon të godasë objektiva civilë në Ukrainë

Në përditësimin e fundit të inteligjencës ushtarake, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia po vazhdon të godasë objektiva joushtarake.

Këto përfshijnë shtëpitë e banimit, shkollat, spitalet dhe qendrat e transportit.

Ministria e Mbrojtjes tha se kjo tregon “gatishmërinë e Rusisë për të synuar infrastrukturën civile në një përpjekje për të dobësuar vendosmërinë e Ukrainës”.

Ai shtoi: Synimi i vazhdueshëm i qyteteve kryesore si Odesa, Kherson dhe Mariupol nxjerr në pah dëshirën e tyre për të kontrolluar plotësisht hyrjen në Detin e Zi. Kjo do t’i mundësonte të kontrollonin linjat detare të komunikimit të Ukrainës, duke ndikuar negativisht në ekonominë e tyre.”

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles