7 C
Struga
Thursday, February 22, 2024
spot_img

India shkruan historinë, bëhet vendi i parë që ul me sukses anijen kozmike në polin jugor të Hënës

India është bërë vendi i parë që ul me sukses një anije kozmike në polin jugor të Hënës.

Chandrayaan-3 synonte të bëhej anija e parë kozmike që do të prekë në një rajon të sipërfaqes hënore që mendohet se përmban kratere të thella me akull uji.

Ai u rrëzua gjashtë javë pas lëshimit në bordin e një rakete nga një port kozmik në Andhra Pradesh.

Ulja e suksesshme u prit me brohoritje dhe duartrokitje nga kontrolli i misionit në Qendrën Hapësinore Satish Dhaëan.

Kryeministri Narendra Modi iu bashkua një telefonate konferencë në qendrën hapësinore për të parë uljen, duke valëvitur një flamur indian kur anija kozmike u ul.

Duke bërë një fjalim triumfues për Organizatën e Kërkimeve Hapësinore dhe botën më gjerë, ai tha: “Misioni i suksesshëm i Indisë në hënë nuk është vetëm i Indisë.

Shkencëtarët kanë një interes të veçantë për akullin e ujit, pasi ai mund të përdoret për karburant, oksigjen dhe ujë të pijshëm, me misionin që hedh bazat për një bazë të mundshme të përhershme.

Ulja e suksesshme e Indisë pason përplasjen e anijes ruse Luna-25 në Hënë, teksa u përpoq të mundte Indinë në polin jugor të paeksploruar hënor.

Përpjekjet e mëparshme të Indisë gjithashtu kanë dështuar, me terrenin e ashpër të polit jugor që vështirëson uljet./albeu.com

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles