21 C
Struga
Monday, September 25, 2023
spot_img

Hapet xhamia historike në Kajro

Xhamia historike e Egjiptit e al-Hakim bi-Amr Allah, e emëruar pas kalifit të gjashtë Fatimid dhe e vendosur në Kajron e vjetër, u rihap për vizitorët pas rinovimeve.

Projekti i rinovimit për xhaminë historike filloi në vitin 2017 me një buxhet prej 2.8 milionë Dollarësh. Rinovimi, i bërë në bashkëpunim midis autoritetit të antikiteteve të Egjiptit dhe sektit shiit Bohra.

Ai përfshinte restaurim arkitektonik dhe të saktë, si dhe punë mirëmbajtjeje për të shmangur rreziqet dhe për të mbrojtur muret e xhamisë nga efekti i lagështisë dhe kripërave.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles