10.9 C
Struga
Friday, May 24, 2024
spot_img

Gjermania kërkon masa të reja për të luftuar COVID-19

Ligjvënësit gjermanë miratuan masa të reja të enjten për të frenuar përhapjen e infeksioneve rekord të koronavirusit, ndërsa kreu i agjencisë së kontrollit të sëmundjeve paralajmëroi se Gjermania mund të përballet me një “Krishtlindje vërtet të tmerrshme”.

Masat u miratuan në Bundestag me votat e Social Demokratëve të qendrës së majtë, ambjentalistëve të Gjelbër dhe Demokratët e Lirë që mbështesin biznesin. Të tre partitë në fjalë po negociojnë formimin e një qeverie të re.

Legjislacioni kërkon që punëtorët të provojnë se janë të vaksinuar, të jenë shëruar kohët e fundit nga COVID-19, ose të paraqesin një test negativ, në mënyrë që të lejohen të shkojnë në punë. Një rregull i ngjashëm do të zbatohet edhe për transportin publik.

Masat duhet të marrin pëlqimin e dhomës së lartë të parlamentit, Bundesrat, gjë që mund të ndodhë të premten.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles