16 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

Gjenerali amerikan: Putini tashmë ka dështuar!

Presidenti rus Vladimir Putin, ka dështuar në qëllimet e tij fillestare të luftës, sipas ish-këshilltarit të sigurisë kombëtare të SHBA, gjeneral Herbert McMaster.

“Të gjitha supozimet mbi të cilat Putini e bazoi pushtimin e tij dolën të rreme,” tha ai për Sky Neës, duke treguar dështimin për të marrë qytetet e Kievit dhe Odesës.

Edhe pse ka një mundësi që Putini mund t’i shpallë zyrtarisht luftë Ukrainës deri në Ditën e Fitores më 9 maj, gjenerali McMaster tha se Rusia ka probleme që nuk mund të zgjidhen brenda disa javësh.

Sa i përket ofensivës së fundit të Rusisë në Ukrainën lindore, ish-këshilltari i sigurisë kombëtare tha se nuk beson se ajo do të përmbushë objektivat e saj.

Forcat ruse deri më tani nuk kanë arritur të marrin asnjë qytet të madh, pavarësisht se disa ekspertë fillimisht besonin se Ukraina do të binte brenda pak ditësh.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles